Enerģijas cenu kāpums šobrīd satrauc daudzus, un, iespējams, daudziem patērētajiem nāksies arī ierobežot savu ceļojumu budžetu. Starptautiskajā tūrisma dienā Eiropas Patērētāju informēšanas centrs skaidro, kā patērētāji ceļojot var konstatēt papildu izmaksas, kādos gadījumos tās ir pieļaujamas un kā no tām izvairīties.

Komplekso ceļojumu papildu izmaksas

Eiropas komplekso ceļojumu direktīva nosaka, ka noteiktos gadījumos pēc rezervācijas veikšanas organizators var palielināt ceļojuma cenu līdz 8% šādos gadījumos:

 • Līgumā ir noteikumi par cenu korekciju;
 • Ceļotājs pirms līguma noslēgšanas ar veidlapas palīdzību ir informēts par cenu izmaiņām;
 • Minētais punkts paredz gan brauciena cenas pieaugumu, gan samazinājumu;
 • Par cenu paaugstināšanu ir paziņots vismaz 21 dienu pirms izlidošanas;
 • Jaunās cenas aprēķins ir caurskatāms;
 • Ir palielinājusies degvielas vai petrolejas cena, kā arī ostas vai lidostas nodokļu apjoms vai ir mainījies valūtas kurss. Patērētājus nedrīkst ietekmēt citu izmaksu pieaugums.

Ja izmaksu pieaugums bija paredzams rezervācijas laikā vai ja nav izpildīts kāds no iepriekš minētajiem nosacījumiem, patērētājam ir tiesības atteikt maksājumu. Tomēr cenu paaugstināšana ir pieļaujama arī bez patērētāja piekrišanas, ja ir izpildīti visi iepriekš minētie nosacījumi.

Ja cenu pieaugums pārsniedz 8%, organizatoram par to ir jāinformē patērētājs un jāpieprasa noteiktā laikā akceptēt cenu izmaiņas vai arī lauzt līgumu. Ja atbilde netiek sniegta noteiktajā termiņā, tiek uzskatīts, ka cenu pieaugums ir akceptēts. Aicinām atbildēt savlaicīgi, ja nevēlaties pieņemt piedāvājumu.

Papildu izmaksas lidojumiem

Pirms rezervācijas veikšanas patērētājiem ir jābūt informētiem par izdevumiem, kas saistīti ar aviobiļeti, tostarp visiem nodokļiem, nodevām un papildmaksām. Tomēr aviokompānijas bieži vien par papildu pakalpojumiem, ko savulaik iekļāva biļetes cenā, tagad iekasē papildu maksu, piemēram, par konkrētas sēdvietas izvēli,  reģistrēšanos lidostā (nevis tiešsaistē), reģistrētu bagāžu, arī par lielāka izmēra rokas bagāžu u.c.

2022worldtourismday Eccnet Lv3 1 1

Papildu maksa viesnīcā

Rezervējot viesnīcu, arī jāpievērš uzmanība, kas tieši ir iekļauts cenā. Aizvien biežāk ir jāpiemaksā par brokastīm, autostāvvietas izmantošanu, vairākās valstīs, piemēram, Austrijā, Beļģijā, Bulgārijā, Francijā, Vācijā un Maltā, tiek iekasēts valsts tūrisma nodoklis. Tāpat varētu būt jāpiemaksā par ātru bezvadu internetu, Spānijā viesiem dažkārt tiek lūgts maksāt par bagāžas novietnes izmantošanu, savukārt Nīderlandē var nākties maksāt par fēna izmantošanu. Tāpat Spānijā, Francijā un Itālijā var tikt piemērota papildu maksa par saulessargu, pludmales dvieļu un atpūtas krēslu izmantošanu daudzās publiskajās pludmalēs.

Ņemiet vērā – pirms līguma parakstīšanas patērētājs līguma noteikumos ir jāinformē par to, kādi pakalpojumi ir iekļauti cenā un par ko būs jāmaksā papildus. Ja tiek piedāvāti papildu pakalpojumi (piemēram, dvieļu noma, ātrāka interneta izmantošana u.c.), pakalpojuma sniegšanas vietā ir jābūt izvietotām skaidrām norādēm par papildu samaksu.

2022worldtourismday Eccnet Lv6

Ieteikumi, kā atpazīt un izvairīties no papildu izmaksām

 • Uzmanīgi izlasiet piedāvājumu un pirms rezervācijas pārbaudiet, kādi pakalpojumi ir iekļauti cenā. Neskaidrību gadījumā sazinieties ar viesnīcu vai tūrisma operatoru.
 • Izlasiet patērētāju atsauksmes, lai uzzinātu, vai citi viesi ir sūdzējušies par neplānotām papildu izmaksām.
 • Palūdziet pagaidu rēķinu pirms izrakstīšanās no naktsmītnes, lai savlaicīgi uzzinātu par papildu izmaksām.
 • Rezervējiet ar atcelšanas iespēju! Tā var būt nedaudz dārgāk, bet beigās var ietaupīt uz augstu atcelšanas maksu.
 • Pirms papildu ceļojuma apdrošināšanas iegādes, pārliecinieties, vai ar kredītkartes apdrošināšanu ir pietiekami.
 • Rezervējot “viss iekļauts”, radīsies mazāk pārsteigumu par ēdienu un dzērienu izmaksām.
 • Veiciet rezervāciju savlaicīgi!
 • Izmantojiet mazāk populāras lidostas!
 • Rezervējiet laikā, kad nenorit aktīvā tūrisma sezona, vai darba dienās, kas nav tik noslogotas.
 • Izmantojiet bezmaksas stāvlaukumu, nevis viesnīcas autostāvvietu.

TwitterFacebook