Pasaules Patērētāju aizsardzības dienā, ko ik gadu atzīmē 15. martā, piedāvājam ielūkoties dažādos lēmumos, kas patērētājiem Eiropas Savienībā  nodrošinās pilnvērtīgāku cenas un kvalitātes attiecību saņemšanu.

Sākot ar 2024. gada decembri, C tipa USB ports kļūs par standarta aprīkojumu visiem mobilajiem tālruņiem un planšetdatoriem Eiropas Savienībā (turpmāk – ES). Tas nozīmē, ka ar vienu lādētāju varēs uzlādēt visas elektroniskās ierīces neatkarīgi no to zīmola. Nebūs nepieciešams ņemt līdzi dažādus lādētājus, piemēram, dodoties atvaļinājumā.

Ir stājušās spēkā divas svarīgas Eiropas regulas – Digitālo pakalpojumu akts un Digitālo tirgu akts. Pateicoties tām, tagad visām tiešsaistes platformām ir jāidentificē pārdevēji, kuri tās izmanto, iepriekš pārbaudot pārdevēju identitāti un pilnu kontaktinformāciju. Tāpat kopš 6. marta sešiem digitālajiem gigantiem (Google, Amazon, Apple, ByteDance, Meta un Microsoft) ir jānodrošina lielāka brīvība saviem lietotājiem. Situācijās, kad tiek nopirkta jauna ierīce, viņi vairs nevar uzspiest savu programmatūru, kā arī ir jābūt iespējai ar vienu klikšķi atinstalēt iepriekš instalētās lietojumprogrammas.

Jau vairāk nekā 20 gadus visiem ES iegādātajiem produktiem un pakalpojumiem ir spēkā juridiska atbilstības garantija. Patērētājam ir tiesības pieprasīt no pārdevēja bezmaksas remontu vai nomaiņu, ja prece nedarbojas pareizi divu gadu laikā pēc pirkuma veikšanas. Kopš 2022. gada šī garantija ir paplašināta, iekļaujot tajā arī savienotās ierīces, digitālo saturu un pakalpojumus. Neatkarīgi no tā, vai tā ir videospēle vai kādas lietotnes abonements, to pareiza darbība tiek garantēta vismaz divus gadus.

Kā rīkoties, ja ierīce saplīst/salūzt pēc vairāk nekā diviem gadiem pēc tās nopirkšanas? Lai pagarinātu ierīču kalpošanas ilgumu, Eiropas mērķis ir panākt, lai uzņēmumi ražotu izturīgas ierīces, un mudināt patērētājus labot bojātās ierīces. Tā rezultātā tika izstrādāti jauni ekodizaina standarti, kas tiek piemēroti ražotājiem, kā arī patērētājiem tika noteiktas tiesības veikt remontu noteiktu kategoriju ierīcēm, piemēram, ledusskapjiem, veļasmašīnām vai mobilajiem tālruņiem.

Lai mudinātu patērētājus iepirkties, aizvien vairāk tiešsaistes tirgotāju saviem klientiem piedāvā iegādāties preces uz nomaksu “Pērc tagad, maksā vēlāk”. Šāds risinājums ir ļoti pievilcīgs, jo dod iespēju iegādāties preci, norēķinoties par to trīs vai četros maksājumos bez komisijas maksas. Tomēr ir jābūt uzmanīgiem, jo tas palielina patērētāja pārmērīgu  parādsaistību risku. Cenšoties aizsargāt patērētāju intereses, ir nolemts piemērot stingrākus noteikumu kredītiem, kas ir mazāki par 200 EUR un ietilpst kategorijā “Pērc tagad, maksā vēlāk!” Ierobežojumi stāsies spēkā 2026. gada novembrī.

Domājot par patērētāju interesēm, ir plānotas izmaiņas saistībā ar naudas pārskaitījumiem. Šobrīd eiro zonā naudas pārskaitījums tiek veikts vienas darba dienas laikā. Sākot ar 2025. gada rudeni, šis laiks tiks samazināts līdz 10 sekundēm, tādējādi atvieglojot darījumus starp sūtītāju un saņēmēju. Zīmīgi ir arī tas, ka par šiem pārskaitījumiem netiks piemērota papildu maksa.

TwitterFacebook