Līdz 2050.gadam Eiropa ar Eiropas zaļā kursa starpniecību grib kļūt par pirmo klimatneitrālo pasaules daļu. Mērķis patērētāju aizsardzības jomā ir atspoguļots konkrētās iniciatīvās.

Taču ir arī vairāki valsts un vietējā mēroga pasākumi vides aizsardzības un ilgtspējas uzlabošanai. Daži no tiem pārsniedz ES tiesību aktu robežas vai īsteno īpaši inovatīvas pieejas.

Patērētāju tiesību aizsardzības dienā Eiropas Patērētāju informēšanas centrs vēlas izcelt ilgtspējas labās prakses piemērus no visas Eiropas – sākot no dāņu aplikācijas “Too good to go”, līdz bezmaksas sabiedriskajam transportam Luksemburgā.

Austrija

Valsts cīnās ar tonnām elektronisko atkritumu ar remonta taloniem. Šie taloni patērētājiem sedz pusi no remonta izmaksām, nepārsniedzot 200 eiro, un mudina iedzīvotājus ieguldīt naudu remontā, nevis izmest salauztas elektroniskās ierīces un iegādāties jaunas. Programma kopš 2020.gada veiksmīgi īstenota galvaspilsētā Vīnē, un 2022.gadā tika paplašināta valsts mērogā.

Beļģija

Beļģijā ir atrodami lietoto preču veikali “De Kringwinkel” un “Les Petits Riens”. Tajos jebkurš var nodot mēbeles, virtuves piederumus vai citas lietas, kas vairs nav vajadzīgas. Vēlāk nodotās preces var iegādāties par pieņemamu cenu.

Bulgārija

Starptautiska apģērbu ražotne, kas darbojas Bulgārijā, mudina patērētājus savos veikalos nodot novalkātos apģērbus. Apģērbu pieņem uz vietas, un tirgotājs rūpējas, lai tie tiktu atkārtoti izmantoti vai pārstrādāti. Nododot vecās drēbes veikalā, patērētāji saņem kuponu, ko var izmantot nākamajā iepirkšanās reizē.

Horvātija

Horvātu tiešsaistes platforma “Burza otpada” (atkritumu apmaiņa) apvieno uzņēmumus. Tā veicina informācijas apmaiņu par otrreizējo izejvielu piedāvājumu un pieprasījumu, kas rodas ražošanas vai atkritumu apsaimniekošanas procesā. Projekts, kas tika uzsākts 2017. gadā, netieši ietekmē patērētājus, jo tā mērķis ir samazināt atkritumu izmešanu un nodrošināt ilgtspējīgu pieeju primāro resursu apsaimniekošanai, kā arī uzlabot vidi visiem.

Kipra

Kipra veicina motivējošu sponsorēšanu jauna velosipēda iegādei un subsīdijas velosipēda remontam un apkopei. Tāpat valstī ir aizliegts patērētājiem preču iegādes brīdī nodrošināt bezmaksas plastmasas maisiņus.

Čehija

Pēdējos gados Čehijā arvien vairāk ir pārtikas veikalu, kur patērētāji var iegādāties, piemēram, rīsus, makaronus, kafiju vai tēju, un viņi var lūgt, lai preces tiktu iepakotas līdzpaņemtajos traukos, lai nebūtu atkritumu no vienreiz lietojamā plastmasas iepakojuma.

Dānija

“Too Good To Go” ir 2015.gadā Dānijā radīta mobilā aplikācija, kas palīdz samazināt pārtikas atkritumus.

Aplikācijā restorāni vai veikali publicē informāciju par pāri palikušo ēdienu vai maltītēm, kas citādi tiktu izmestas. Aplikācijā pircēji var pārbaudīt, kas ir pieejams tuvākajā apkārtnē, un iegādāties ēdienu par pārsvarā ļoti pieņemamu cenu. Šajā situācijā ieguvēji ir gan patērētāji, gan restorāni, gan vide.

Francija

Francija mudina patērētājus remontēt bojātas preces, nevis aizstāt tās ar jaunām. Tas tiek darīts, piemēram, uz laiku apturot garantiju, kamēr prece tiek remontēta, vai pagarinot garantiju par sešiem mēnešiem, ja patērētājs lūdz tirgotājam salabot preci. Francijai pat ir 2 gadu garantijas atjaunošana, ja tirgotājs nolemj mainīt ierīci tā vietā, lai to labotu, kā prasīts.

Vācija

Ar grozījumiem Vācijas likumā par aprites ekonomiku valsts vēlas apturēt pārprodukciju, jaunu preču iznīcināšanu un nevajadzīgu atgriešanu. Līdz šim atkritumu tvertnē visbiežāk nonāk elektroniskās preces un apģērbi, lai gan tie vēl pilda savas funkcijas, un ir kā jauni. Nākotnē ražotāji un mazumtirgotāji tiks saukti pie lielākas atbildības – tiem būs skaidri jādokumentē, kā tiek galā ar nepārdotām precēm, piemēram, vai tās ziedo vai pārdod tālāk par zemāku cenu.

Itālija

Itāļu platformaNeXt-Nuova Economia per tutti” piedāvā pārskatu par valsts labās prakses piemēriem ilgtspējas jomā. Platformā ir pieejama informācijas par uzņēmumiem, pašvaldībām un jaunuzņēmumiem. Ar rīku “Balsojiet ar savu maku” patērētāji tiek mudināti uzņemties atbildību un apzināti izvēlēties pirkumus.

Latvija

Vairākas Latvijas degvielas uzpildes stacijas aicina patērētājus izmantot līdzpaņemtās kafijas krūzes. Arī viena no lielākajām tirdzniedzības ķēdēm ar simtiem tirdzniecības vietu seko šim prakses piemēram. Pircēji, kuri izmanto līdzpaņemto krūzi, saņem 10-15 procentu lielu atlaidi kafijai. Šī prakse tiek īstenota, lai samazinātu vienreizlietojamo krūzīšu atkritumu apjomu valstī.

Luksemburga

Luksemburga ir pirmā valsts pasaulē, kur tiek piedāvāts bezmaksas sabiedriskais transports. Kopš 2020.gada gan valsts pamatiedzīvotāji, gan tūristi var iekāpt vilcienā, tramvajā vai autobusā, nepērkot biļeti. Šīs iniciatīvas mērķis ir veicināt izpratni par videi draudzīgu mobilitāti.

Malta

Tā sauktā dzērienu iepakojumu atlīdzības sistēma mudina atgriezt vienreiz lietotus dzērienu iepakojumus, piemērojot atgriežamu depozīta maksu 10 centu apmērā tādiem dzērieniem kā ūdens, limonāde, sidrs, alus, iepriekš pagatavotā kafija, gāzētie dzērieni stikla pudelēs, PET pudelēs vai metāla pudelēs, vai bundžās.

Maltā sistēmas īstenošanu plānots uzsākt 2022.gada 1.aprīlī. Papildus, taromātu tīkls būs pieejams patērētējiem Maltas un Gozo teritorijā, lai atgrieztu tukšos dzērienu iepakojumus.

Nīderlande

“Pieter Pot” Roterdamā ir pirmais beziepakojuma tiešsaistes lielveikals Nīderlandē. Patērētāji var iegādāties produktus lielā apjomā, un tos piegādā depozīta stikla traukos. Tukšos traukus var atgriezt kurjeram, lai tie tiktu izmazgāti un piepildīti atkārtoti. Žurnāls “Forbes” ziņo, ka beziepakojumu lielveikali varētu ietaupīt līdz 20 kilogramiem plastmasas uz vienu cilvēku.

Norvēģija

Visiem norvēģiem ir pazīstama depozīta sistēma pārstrādājamām pudelēm un bundžām. Iepakojumu pārstādes aparāti ir novietoti pie visu Norvēģijas lielveikalu ieejas, un pircēji var saņemt atpakaļ iemaksāto depozīta maksu par pudeli vai bundžu. 2021.gadā vairāk nekā 92% no visām pudelēm un bundžām Norvēģijā tika pārstrādātas.

Polija

Wrocław pilsētas arhitektūras studijair radījusi mobilo viesnīcu, kas izgatavota no izotermiskās saldēšanas furgona. Studija izmanto kravas automašīnas, ko mēs parasti redzam uz ceļa un kas līdz šim ir izmantotas pārtikas transportēšanai, tāpēc tām ir pareizās īpašības, lai uzturētu noteiktu temperatūru.

Projekts ietver papildu ciklu, t.i., materiāla vērtības palielināšanu un dzesēšanas mašīnu pārmontēšanu par viesnīcas telpām. “Good spot” ir pirmais komplekss Polijā, kas piedāvā šāda veida mobilas naktsmītnes.

Portugāle

Portugāles valdība ir uzsākusi programmu, lai cīnītos ar enerģētisko resursu trūkumu. Tā subsidē darbu attālināti, lai mājas padarītu energoefektīvākas, piemēram, siltinot ēkas, nodrošinot ilgtspējīgu siltumapgādi vai uzlabojot logu un durvju stāvokli.

Slovēnija

Slovēnijas nevalstiskā organizācija “Atkārtotās izmantošanas centrs” (Reuse Centre) veic ilgtspējīgas patēriņa aktivitātes, kas atbilst moto: samazini, remontē, izmanto atkārtoti! Piemēram, organizācija patērētājiem dod iespēju piedalīties preces remontā un iemācīties tās pienācīgu apkopi. Tāpat tā ražo jaunas preces, izmantojot jau esošās.

Zviedrija

Zviedrija ir samazinājusi PVN no 25% uz 12% velosipēdu, apavu, ādas izstrādājumu, apģērbu un mājas tekstilizstrādājumu remontam un labošanas pakalpojumiem pie drēbnieka vai kurpnieka. Meistariem ir atļauts piedāvāt liela izmēra elektroierīču remontu par cenām, kas ir līdz pat 50% zemākas nekā faktiskās izmaksas – starpību apmaksā valsts.

World Consumer Rights Day Lv
TwitterFacebook