Iepriekšējā gadā avioceļotāji vairākās Eiropas lidostās saskārās ar haosu, kavētiem un atceltiem lidojumiem, taču kopš 2023. gada sākuma līdz šim brīdim Eiropas Savienībā bijis pat vairāk avioreisu traucējumu nekā 2022. gadā. Kā galvenos šo traucējumu iemeslus var minēt personāla trūkumu, streikus un tehniskas problēmas, piemēram, problēmu ar automātisko lidojumu plānošanas sistēmu gaisa satiksmes vadības centrā Apvienotajā Karalistē pērn augustā. Līdz ar to jāatzīst, ka gan avioreisu kavējumu, gan atcelto lidojumu skaits šogad diemžēl ievērojami palielinājās un joprojām pastāv problēmas ceļojumu un tūrisma nozarē.

Palīdzība avioceļotājiem

Eiropas Patērētāju Centru tīklu (ECC-Net) sniedz bezmaksas palīdzību pārrobežu patērētāju jautājumos. 2023. gadā tika sniegts atbalsts 30 345 jeb 30% gadījumu ceļojumu un tūrisma nozarē, un vairāk nekā 50 % no šiem gadījumiem bija saistīti ar starptautiskiem lidojumiem. Jāpiebilst, ka salīdzinājumā ar 2022. gadu par 843% ir palielinājies ECC-Net tīmekļa vietnes sadaļas “Kavēti avioreisi” apmeklētāju skaits, savukārt sadaļas “Atcelti avioreisi” apmeklētāju skaits ir palielinājies par 200%.

Bažas par aviosabiedrību maksātnespēju

Papildus kavētiem un atceltiem lidojumiem aviopasažieriem pēdējos gados ir nācies saskarties arī ar aviosabiedrību bankrotu pasludināšanas sekām, jo viņi bieži vien nav aizsargāti pret maksātnespēju un vienīgā iespēja, kā atgriezties savās mājās, ir pērkot dārgas biļetes lidojumam ar citu aviokompāniju. Turklāt nereti pēc tam ceļotājiem nav iespējams saņemt atmaksu par iegādātajām biļetēm. Līdz ar to EEC-Net sadarbībā ar partneriem tūrisma nozarē un kopā ar Eiropas Patērētāju organizāciju (BEUC) vienojās kopīgā aicinājumā Eiropas Komisijai, paužot satraukumu un uzsverot vajadzību pēc labākas aviopasažieru aizsardzības uzņēmumu maksātnespēju gadījumā.

Aviopasažieru informēšana

Ņemot vērā, ka liela daļa pieprasījumu un sūdzību joprojām ir saistīta ar aviopasažieru tiesībām, ECC-Net turpina informēt patērētājus par viņu tiesībām, kā arī palīdz risināt strīdus jautājumos par ceļošanu ar lidmašīnām, sniedzot viņiem bezmaksas juridiskas konsultācijas. Jāpiemin, ka visi gadījumi tiek pastāvīgi uzraudzīti, lai varētu uzlabot sniegto informāciju un identificēt iespējamās nepilnības spēkā esošajos normatīvajos aktos.

TwitterFacebook