Šogad Eiropas vienotais tirgus svin 25 gadu jubileju. Kopš 1993. gada eiropieši ir pieredzējuši, kā viņu tiesības ikdienā attīstās: harmonizēts atteikuma termiņš tiešsaistes pirkumu gadījumā, divu gadu juridiskās garantijas termiņš visā Eiropā, aizsardzība, ceļojot ar lidmašīnu, vilcienu, laivu vai autobusu. Šodien, Eiropas dienā, Eiropas Patērētāju centru tīkls (ECC-Net) pārskata dažas svarīgākās pārmaiņas, kas tikušas ieviestas patērētāju labklājības un tiesību stiprināšanas jomā pēdējos 25 gados.

Vienota valūta: Eiro

Eiro ir viens no Eiropas integrācijas sasniegumiem. Tā ir vienota valūta 19 no 28 Eiropas Savienības dalībvalstīm, t. i., 338,6 miljoniem cilvēku. Ceļot Eiropas Savienībā, nemainot valūtu, salīdzināt cenu dažādiem produktiem vai, iepirkties Eiropas interneta veikalos bez valūtas maiņas – tas viss ir iespējams kopš 2002.gada 1. janvāra.

Tiešsaistes pirkumi: 14 dienas, lai pārdomātu!

Mēs esam atrisinājuši problēmu par to, cik ilgā laikā jums ir jāatgriež nepiemērots pirkums. Kopš 2014. gada 13.jūnija jebkuram pirkumam Eiropas Savienībā, kas veikts ārpus pastāvīgās tirdzniecības vietas (sliekšņa tirdzniecība, interneta veikali utt.), ir dots 14 dienu atteikuma tiesību periods. Tādējādi patērētājam Eiropā ir 14 dienas, lai atgrieztu preci, kas iegādāta, piemēram, Eiropas Savienībā reģistrētā interneta veikalā.

Tiesības ceļojot ar lidmašīnu, vilcienu, autobusu vai kuģi

Braucieniem ar lidmašīnu, vilcienu, autobusu vai kuģi, kas sākas Eiropas Savienībā, ir pieņemts Eiropas regulējums, kas aizsargā ceļotājus. Ar biļetes atmaksu, maršruta maiņu līdz galamērķim, finansiālu kompensāciju, Eiropa ir piešķīrusi tiesības ceļotājiem visos transporta veidos.

ECC-Net, lai palīdzētu pārrobežu strīdos

Lai informētu pilsoņus par viņu tiesībām Eiropā vai palīdzētu viņiem atrisināt strīdus ar komersantu, kas atrodas citā ES valstī, Eiropas Komisija un dalībvalstis 2005. gadā izveidoja Eiropas Patērētāju centru tīklu (ECC-Net) katrā ES dalībvalstī, kā arī Islandē un Norvēģijā.

Seko mūsu Twitter kampaņai (@ECCLatvia) no 9. līdz 25.maijam, lai uzzinātu par Eiropas patērētāju centru tīkla (ECC-Net) uzskaitītajām 25 priekšrocībām, ko patērētājiem ir devis Eiropas tirgus.

Papildu informācija:
Sanita Gertmane
Patērētāju informēšanas un
komunikāciju daļas vadītāja
Tālr. 67388622, 26544528

TwitterFacebook